Przed tegorocznymi maturzystami jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Jaki kierunek studiów wybrać? I czy warto właściwie iść na studia?...

Czy warto studiować dietetykę?

/
0 Comments
Przed tegorocznymi maturzystami jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Jaki kierunek studiów wybrać? I czy warto właściwie iść na studia?


Kończąc studia licencjackie z dietetyki chciałabym podzielić się z wami moimi przemyśleniami dotyczącymi studiowania tego kierunku oraz tego czy moim zdaniem warto studiować.

Rok temu pisałam jak bardzo zawiodłam się moim kierunkiem studiów i jak bardzo nie lubię mojej uczelni. Moje zdanie w tej kwestii się nie zmieniło i szczerze cieszę się, że rok akademicki powoli się kończy. Czy żałuję mojego wyboru? Odpowiedź brzmi nie. Nie żałuję żadnej decyzji jaką podjęłam w swoim życiu. Z każdej, nawet najgorszej sytuacji, staram się wyciągnąć coś pozytywnego, jakąś cenną lekcję.

Czy wybrałabym inny kierunek? Odpowiedź również brzmi nie. Mimo tego, że nie chcę w przyszłości pracować jako dietetyk w gabinecie i nie chcę całymi dniami układać diet, nie widzę dla siebie innego kierunku studiów.


Czy warto w ogóle studiować?

Panuje teraz przekonanie, że studia są do niczego nie potrzebne i że ważniejsze jest doświadczenie. O ile zgodzę się ze stwierdzeniem, że doświadczenie jest ważne, o tyle myślę, że mimo wszystko warto jest studiować.

Kiedy człowiek ma 18 lat zazwyczaj nie wie co chce robić w życiu. Skąd ma to wiedzieć, skoro nie miał okazji wypróbować wielu rzeczy? Studia to idealny czas na szukanie pasji, czytanie, uczenie się, podróżowanie, poznawanie nowych ludzi, zmienianie pracy co miesiąc i zastanawianie się nad przyszłością.

Nie martw się, jeśli nie wiesz co chcesz robić w życiu. Wybierając się na dietetykę byłam pewna, że praca w gabinecie z pacjentami to coś co pokocham. I co? Okazało się, że nienawidzę pracy przed komputerem, a układanie diet to dla mnie największa kara na świecie. Podczas tych 3 lat studiowania dowiedziałam się jednak, że kocham gotować, piec zdrowe ciasta, dzielić się swoją wiedzą z zakresu dietetyki, kocham sport, pisanie bloga i fotografię kulinarną. Dowiedziałam się tego podczas studiowania, a nie na uczelni.


Studia nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy

Ja pracuje od pierwszego roku, od kiedy tylko przeprowadziłam się do Poznania. Miałam wystarczająco pieniędzy na mieszkanie i życie od rodziców, ale miałam zbyt dużo wolnego czasu po zajęciach, którego nie chciałam marnować. Pracowałam w weekendy, żeby zarobić na zagraniczne wyjazdy, podczas gdy znajomi ze studiów narzekali, że nie mają kasy na podróżowanie.

Pracowałam w sklepie z ubraniami, smażyłam burgery, byłam asystentką w biurze, recepcjonistką na siłowni, a w wakacje obsługiwałam kolejki w wesołym miasteczku w USA. Żadna z tych prac nie wiązała się z moim kierunkiem studiów, ale w każdej pracy się czegoś nauczyłam i poznałam ciekawych ludzi. Może nie zdobyłam doświadczenia zawodowego związanego z dietetyką, ale dowiedziałam się, czego zdecydowanie nie lubię robić, a to moim zdaniem połowa sukcesu.


Czy warto studiować dietetykę?

Jeżeli chcesz studiować dietetykę, żeby zdobyć aktualną wiedzę i praktyczne spojrzenie, to możesz się zawieść. Nawet nie chcę mówić jak źle zorganizowane są zajęcia oraz jak wiele czasu zmarnowałam na bzdurne przedmioty.

Jeśli chcesz być dietetykiem to dobrze jest zdobyć wiedzę z zakresu fizjologii, chemii żywności, biochemii oraz anatomii. Tego wszystkiego teoretycznie dowiesz się na studiach. Praktyka często wygląda jednak inaczej i jeśli rzeczywiście ci na tym zależy, to samodzielnie zgłębiaj dany obszar wiedzy.

Na mojej uczelni zabrakło szacunku do studenta, praktycznego wykorzystania wiedzy, logicznego myślenia ze strony kadry podczas wymyślania zadań na ćwiczenia i wielu innych rzeczy, na które nie chcę tu nawet narzekać.

Przyznaję szczerze, że rzadko pojawiałam się na wykładach, zazwyczaj zaliczałam wszystko na 3. Zamiast uczyć się na egzamin ze społecznych aspektów zmiany klimatu (tak, miałam taki przedmiot) czytałam książki, które rzeczywiście mnie interesowały. Praca, wyjazdy, sport zawsze były dla mnie ważniejsze niż piątka z egzaminu. Ale to jest moje podejście i to są moje osobiste priorytety. Może zdarzyć się tak, że spodoba ci się harmonogram studiów, przedmioty i organizacja zajęć.


Studia to czas na poznanie siebie

Moim zdaniem warto iść na studia, ale studiować trzeba z głową. Nie marnuj czasu na picie piwa w akademiku (raz w tygodniu jest okej, ale nie codziennie). Znajdź sobie weekendową pracę i zarabiaj na podróże. Na nudnych wykładach czytaj książki i poznawaj nowych ludzi. Jeśli w taki sposób przeżyjesz studia, to nie zmarnujesz czasu.


You may also like

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.