Najprostszy omlet świata, który zawsze się udaje. Idealny po treningu lub na szybkie śniadanie. Pyszny i bardzo odżywczy.

Najprostszy omlet (bez glutenu)

/
3 Comments
Najprostszy omlet świata, który zawsze się udaje. Idealny po treningu lub na szybkie śniadanie. Pyszny i bardzo odżywczy.


Baza jest u mnie zawsze taka sama, zmieniają się jedynie dodatki. Lubię ten omlet tak bardzo jak owsiankę i nigdy mi się on nie znudzi :) Dlaczego? Bo zawsze można udekorować go czymś innym i nadać mu zupełnie nowy smak.

Składniki:
2 jajka
mały banan
3 łyżki płatków jaglanych / gryczanych / owsianych beglutenowych

Przygotowanie:

Do wysokiego naczynia wrzucamy wszystkie składniki i dokładnie blendujemy. Smażymy na rozgrzanej, lekko natłuszczonej patelni z obu stron. Żeby uniknąć przypalenia dobrze jest rozgrzać patelnię, a po wylaniu masy zmniejszyć moc palnika do minimum i przykryć omlet pokrywką. Kiedy omlet będzie ścięty należy go obrócić. Ja zsuwam omlet na talerz, a później przerzucam go na patelnię. Dzięki temu mam pewność, że omlet zostanie obrócony w całości.

Dodatki zależą od twojej inwencji twórczej. Możesz polać go jogurtem zmiksowanym z truskawkami, z dżemem, z masłem orzechowym lub po prostu z owocami. Jest nieograniczona ilość opcji :)


You may also like

3 komentarze:

  1. Ekstra patent z tym talerzem, dzięki! Bardzo ułatwiłaś mi życie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. A tych płatków to 3 łyżki wymiennie z tych podanych prawda?

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.