Rzadko chodzę do kina, bo dwie godziny siedzenie bez ruchu to dla mnie duże wyzwanie. Dobry film wywołuje emocje, wnosi coś do życia i zmusz...

Cały ten cukier - recenzja filmu

/
2 Comments
Rzadko chodzę do kina, bo dwie godziny siedzenie bez ruchu to dla mnie duże wyzwanie. Dobry film wywołuje emocje, wnosi coś do życia i zmusza do myślenia. Właśnie taki okazał się film „Cały ten cukier”, który miał Polską premierę kilka dni temu.
„Cały ten cukier” opowiada o ciekawym eksperymencie jaki przeprowadził na sobie Australijczyk - Damon Gameau. W młodości odżywiał się tak jak większość społeczeństwa, czyli słabo. Gdy poznał miłość swojego życia, zmienił swoje nawyki żywieniowe. Przeszedł na dietę bardzo zbliżoną do mojej, czyli dużo zdrowych tłuszczów, jajek, mięsa, warzyw oraz z niewielką ilością nasion i owoców.

Zwiastun filmuPrzed narodzinami swojej pierwszej córki zastanawiał się, jaki wpływ na nasze życie ma wysokie spożycie węglowodanów, a w szczególności cukru. Wpadł na pomysł przejścia na „zdrową dietę” zalecaną przez lekarzy i dietetyków, żeby przekonać się tego na własnej skórze.

Damon Gameau zebrał zespół składający się z dietetyka oraz lekarzy, którzy wykonali szereg badań i kontrolowali jego stan zdrowia. Przed eksperymentem Damon mógł pochwalić się nienagannymi wynikami badań, dobrym samopoczuciem oraz prawidłową masą ciała.

Eksperyment trwał 60 dni. Co jadł Damon podczas tych dwóch miesięcy?

Głównie produkty zbożowe, odtłuszczony nabiał, soki i wszystkie produkty, które powszechnie uznaje się za „zdrowe”. Damon nie jadł fastfoodów ani słodyczy. Liczył cukier zawarty w płatkach śniadaniowych, jogurtach oraz sokach. Eksperyment zakładał spożycie 40 łyżeczek cukru dziennie zawartych tylko w produktach spożywczych (nie jako dodatek do herbaty i kawy). Myślisz, że trudno jest zjeść taką ilość? Sam Damon był zdziwiony, kiedy policzył, że jego pierwsze śniadanie podczas eksperymentu (składające się jogurtu oraz pełnoziarnistych płatków) zawierało 20 łyżeczek cukru!

Patrząc na ekran uśmiechałam się. Nie dla tego, że było w tym coś zabawnego. Uśmiechałam się, bo o tym wszystkim piszę dla was tutaj. Na moim blogu. To, co myślę na temat żywienia miało idealne odzwierciedlenie w eksperymencie Damona. Szczerze mówiąc przeżyłam to również osobiście, więc tylko kiwałam głową w geście zrozumienia.

Patrząc jednak na mojego przyjaciela siedzącego obok, który jest zwyczanym konsumentem i odżywia się jak przeciętny Polak, widziałam przerażenie w oczach. Mój przyjaciel był autentycznie w szoku. Nie mógł uwierzyć, że cukier znajduje się w 80% produktów na sklepowych półkach. Bardzo spodobało mi się, że film wywoływał takie emocje. Dzięki temu więcej ludzi uświadomi sobie w końcu, jak bardzo manipulują nami producenci żywności.

CZYTAJ WIĘCEJ:


Jaki wynik dał eksperyment Damona?

Chyba nie chcesz wiedzieć, ponieważ podważa on większość zaleceń lekarzy i niekompetentnych dietetyków. Damon, wcześniej pełen energii i radości, zmienił się nie do poznania. Przybrał 8 kg, wyniki badań były fatalne, a wątroba stłuszczona. I to wszystko udało mu się osiągnąć zaledwie w dwa miesiące! Jego jakość życia znacząco się pogorszyła.

Oczywiście eksperyment na jednej osobie to nie to samo co badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą. Teoretycznie niczego nie dowodzi i nie można traktować go jako naukowy dowód na szkodliwość cukru. Jednakże… nie tylko ja i Damon odczuliśmy różnicę po odstawieniu cukru z naszego życia. Jest wiele osób (również moich znajomych), którzy deklarują totalną zmianę życia po rezygnacji z cukru. Zresztą, musicie zobaczyć ten film. Gwarantuje wam, że widok zabiegu wyrywania 26 zębów u nastolatka, który wypijał 12 puszek dziennie napoju Mountain Dew skutecznie zniechęci was do słodyczy i gazowanych napojów.


You may also like

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawi mnie ten film i pewnie się na niego skuszę, chociaż przeraziłaś mnie wyrywaniem zębów :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To była straszna scena... A ja panicznie boje się dentystów

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.