Masz świadomość, że Twój przewód pokarmowy zamieszkuje jakieś trylion bakterii? Jeśli myślisz, że pozostają one w objętym stosunku do Twoje...

Robynne Chutkan - Dobre bakterie

/
0 Comments
Masz świadomość, że Twój przewód pokarmowy zamieszkuje jakieś trylion bakterii? Jeśli myślisz, że pozostają one w objętym stosunku do Twojego zdrowia, to grubo się mylisz. Robynne Chutkan w swojej książce "Dobre bakterie" rozwiewa wszystkie wątpliwości na temat drobnoustrojów żyjących w naszych brzuszkach."Dobre bakterie" to genialny i jedyny w swoim rodzaju przewodnik, który bez zbędnego naukowego gadania wyjaśnia jak bakterie żyjące w naszym organizmie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Prawdziwe historie pacjentów i gotowe rozwiązania problemów sprawiają, że książkę czyta się jak dobry kryminał. Wszystko ubrane jest w prosty i zabawny język, który pozwala łatwo zrozumieć skomplikowany świat mikrobiomu. Jestem urzeczona sposobem komunikacji autorki z czytelnikiem. Lubię, kiedy naukowe informacje podane są w formie barwnej historii, która głęboka zapada w pamięć.

W naszym ciele goszczą tryliony bakterii. Jedne wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, inne powodują choroby, depresje, a nawet otyłość. Nie widać ich gołym okiem, więc mało kto przywiązuje wagę do tego jakie szczepy bakterii zamieszkują nasze ciało, a szkoda. Dzisiejsza dieta bogata w cukier, stresujący tryb życia, nadmierna dbałość o higienę, a przede wszystkim nadużywanie antybiotyków sieją spustoszenie wśród naszego mikrobiomu. Warto jest mieć świadomość jak ważne są bakterie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Już zanim wpadła mi w ręce ta książka zrezygnowałam z jedzenia cukru, glutenu i laktozy. Okazało się, że autorka tej książki poleca eliminację tych składników z diety. Odradza także przyjmowania antybiotyków w sytuacjach gdy nie jest to konieczne. Po za tym zachęca, żeby nie myć się aż tak często ;) Czytając tę książkę co chwilę krzyczałam w myślach: Tak! Ona ma racje! Też się z nią zgadzam!

Dobre bakterie pomagają nam w trawieniu, syntetyzują witaminy i hormony, a także stymulują system odpornościowy. Z kolei złe bakterie mogą prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego, otyłości, osłabienia organizmu, a nawet depresji. Lekarstwem na wiele schorzeń może być odbudowa zniszczonej mikroflory bakteryjnej i dbałość o jej stan.

Jak zadbać o to, by w naszych brzuszkach mieszkały tylko dobre bakterie? Odpowiedź jest prosta. ODPOWIEDNIA DIETA. Dobre bakterie odżywiają się błonnikiem, więc należy jeść dużo warzyw. Złe bakterie kochają cukier, więc dobrze jest wyeliminować go z diety. Autorka książki dokładnie opisuje jak powinna wyglądać dieta sprzyjająca rozwojowi dobrej mikroflory. Na końcu podaje też kilka świetnych przepisów na dania, które warto włączyć do codziennego jadłospisu.


Jeśli masz problemy z trawieniem oraz odczuwasz dyskomfort w przewodzie pokarmowym, spróbuj rozwiązań jakie poleca Robynne Chutkan. Zrób miesięczną próbę eliminacyjną i sprawdź jak Twoje ciało zareaguje na dietę przyjazną dobrym bakteriom. Po przeczytaniu tej książki nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, że warto zadbać o jakość mikroflory jelitowej.


You may also like

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.